Miroslav Filip a Barbara Strobachová

26.10.2023

Při studiu sociální pedagogiky se dozvíme, proč jsou stereotypy škodlivé a je dobré je reflektovat, proč je inkluzivní školství daleko lepší než segregované nebo co to udělá s člověkem, vyrůstá-li v chudé rodině. Všechno to víme perfektně a můžeme snadno podlehnout představě, že už to jenom stačí převést do praxe. Jenomže tak to nefunguje. Za zdmi školy na naše vyprofilované názory a odhodlání nikdo nečeká. Leckdo ani nebude chápat, co jsme to vystudovali a o co nám jde. Leckdo, a to i z okruhu našich klientů nebo blízkých lidí, bude ventilovat takové stereotypy, že jenom zalapáme po dechu. Jistě se stane i to, že terčem stereotypů a nálepek se staneme i my. Všechno jsou to situace plné neporozumění, nedůvěry nebo i konfliktů, situace, v nichž se atakovaná a nepochopená duše pomáhajícího profesionála pořádně rozbolaví. Co s tím?

Neporozumění a konflikty v životě pomáhajícího profesionála – jak s nimi zacházet?

V této dílně budeme takové situace rozebírat a probereme několik principů, které se nám budou hodit pro jejich zvládání. Budeme vycházet z přístupu k mediaci společenských konfliktů, kterou vytvořil psycholog Michael Mascolo, zakladatel platformy Creating Common Ground. Probereme, v čem spočívá posun od ideologie k řešení, jak reflektovat a komunikovat vlastní hodnoty a potřeby, a nakonec, jak se učit chápat a respektovat i ty, s nimiž se hodnotově rozcházíme.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky